Europska komisija 12. srpnja donijela je odluku o europsko-američkom sustavu zaštite privatnosti. Poduzeća se od danas mogu prijaviti za sustav zaštite privatnosti Ministarstvu trgovine SAD-a koje provjerava usklađenost njihove politike zaštite privatnosti s visokim standardima zaštite podataka u okviru sustava zaštite privatnosti.
Uz to, Europska komisija objavila je i vodič za građane u kojem se objašnjava na koji su način prava građana na zaštitu podataka zajamčena u okviru sustava zaštite privatnosti. U vodiču se navodi i koji su im pravni lijekovi na raspolaganju ako smatraju da su njihovi podaci zloupotrijebljeni i prava na zaštitu podataka povrijeđena.
Europsko-američki sustav zaštite privatnosti jamči niz prava svim građanima EU-a prilikom obrade njihovih podataka, kao što su pravo da zatraže od poduzeća dodatne informacije o podacima koje imaju o njima ili izmjenu tih podataka ako su zastarjeli ili netočni. Osim toga, građani će imati koristi i od nekoliko lako dostupnih i jeftinih mehanizama za rješavanje sporova. U idealnom slučaju pritužbu će riješiti samo poduzeće. Dostupne će biti i mogućnosti besplatnog alternativnog rješavanja sporova. Pojedinci se mogu obratiti svojim nacionalnim tijelima za zaštitu podataka, koja će surađivati s Ministarstvom trgovine SAD-a i Saveznom trgovinskom komisijom kako bi se osiguralo da se pritužbe građana EU-a istraže i riješe. Ako se predmet ne može riješiti drugim sredstvima, kao krajnja mjera postojat će mehanizam arbitraže. Pravnom zaštitom u vezi s mogućim pristupom osobnim podacima građana za potrebe nacionalne sigurnosti bavit će se pravobranitelj, koji će biti neovisan o američkim obavještajnim službama.
Dodatne informacije o sustavu zaštite privatnosti mogu se pronaći u priopćenju za tisak od 12. srpnja te pitanjima i odgovorima, kao i u Službenom listu