Parlament odlučuje o novim mjerama za poboljšanje sigurnosti na cestama i smanjenje broja nesreća prema kojima će niz sigurnosnih značajki u novim vozilima postati obavezan.
Ceste EU-a najsigurnije su na svijetu, s 49 smrtonosnih nesreća na milijun stanovnika, u usporedbi sa globalnim prosjekom od 174 nesreće. Iako se broj nesreća više nego prepolovio u zadnjih 20 godina, posljednje brojke pokazuju da se pad usporio i da treba uložiti nove napore da se poboljšaju uvjeti vožnje i spase životi.
Tijekom plenarne sjednice 11.-14. ožujka Parlament odlučuje o novim pravilima prema kojima napredne sigurnosne postavke postaju obavezne u svim novim vozilima koja se prodaju na europskom tržištu. Cilj je prilagoditi zakone novim tehnologijama i društvenim trendovima, kao što je starenje populacije, korištenje raznih uređaja za vrijeme vožnje te sve veći broj biciklista i pješaka.
Što se mijenja?
Sva nova vozila morat će sadržavati:
- inteligentni sustav za pomoć pri kontroli brzine koji šalje taktilne povratne informacije preko papučice gasa o ograničenju brzine,
- sustav za praćenje budnosti i pozornosti vozača koji procjenjuje vozačevu budnost analizom sustava u vozilu i upozorava vozača ako je potrebno,
- napredni sustav za prepoznavanje odvraćanja pozornosti vozača koji može prepoznati razinu vizualne pozornosti vozača na stanje u prometu i upozoriti vozača ako je potrebno,
- signal za zaustavljanje u nuždi znači brzo bljeskanje kočnih svjetala radi ukazivanja drugim sudionicima u prometu,
- sustav za detekciju pri vožnji unatrag znači kamera ili zaslon, optički ili detekcijski sustav koji upozorava vozača na osobe ili predmete na stražnjoj strani vozila pri čemu je primarni cilj izbjeći sudar,
- sustav za nadzor tlaka u gumama,
- alkoholne blokade su sustavi automatskog upravljanja koji sadrže inhalator u automobilu prije pokretanja paljenja,
- uređaj za snimanje podataka o događaju koji prije, tijekom i nakon sudara snima i pohranjuje kritične parametre i informacije povezane sa sudarom.
Za osobna vozila i laka komercijalna vozila bit će obavezni sustavi za hitno koćenje i za upozoravanje o napuštanju prometne trake (što je već obvezno za kamione). Kamioni i autobusi također će imati funkcionalnosti za izravni nadzor ceste te detekciju biciklista i pješaka.
Svi će ovi sustavi također omogućiti da se vozači naviknu na tehnologije za automatiziranu vožnju što će pomoći pri prelasku na autonomno upravljanje.
Nakon odluke zastupnika na plenarnoj sjednici slijede pregovori s državama članicama u Vijeću.
-
Između 2001. i 2017. broj smrtnih slučajeva smanjio se za 57,5%.
-
Uzrok 95% prometnih nesreća ljudska je pogreška.
-
46% smrtnih slučajeva u prometnim nesreća odnosi se na putnike u vozilima.
-
Ranjivi sudionici u prometu su 46% smrtnih slučajeva – 21% pješaci, 14% motoristi, 8% biciklisti i 3% vozači mopeda.
-
EU zemlje s najsigurnijim cestama: Švedska, UK, Nizozemska.
-
EU zemlje s najmanje sigurnim cestama: Rumunjska, Bugarska, Hrvatska.
-
Gotovo 14% smrtno stradalih u prometu su između 18 i 24 godina starosti (što se odnosi na samo 8% populacije).
-
76% smrtnih slučajeva su muškarci, 24% žene.