Računalstvo visokih performansi, umjetna inteligencija, računalna sigurnost i digitalne vještine; Parlament je glasao za financiranje projekata u ovim područjima za razdoblje 2021.-2027.
Digitalna Europa novi je program financiranja vrijedan 9,2 milijarde eura kojemu je cilj osigurati da svi Europljani imaju vještine i infrastrukturu potrebnu kako bi mogli u privatnom i poslovnom životu odgovoriti na ključne digitalne izazove.
Program je dio strategije za daljnji razvoj tehnoloških potencijala zajedničkog digitalnog tržišta, koji bi, prema procjenama, mogao gospodarstvu doprinijeti s četiri milijuna radnih mjesta i 415 milijardi eura prihoda godišnje, istovremeno jačajući europsku konkurentnost na međunarodnom tržištu.
„Europski tehnološki sektor dugi niz godina zaostaje za stranim zemljama kao što su SAD i Kina. Trebamo zamjenički pristup na razini Unije i ambiciozna ulaganja kako bi zatvorili razliku između sve veće potražnje za najnovijim tehnologijama i ponude u Europi“, kaže izvjestiteljica Angelika Mlinar (ALDE, Austrija).
Dio proračuna, primjerice, bit će izdvojen za poticanje korištenja novih tehnologija za mala i srednja poduzeća te javnu upravu, dok će dio biti izdvojen za strateški važna područja kao što su superračunala, umjetna inteligencija i računalna sigurnost.
„Možemo računati na europsku izvrsnost u istraživanju i inovacijama, ali našim poduzećima, naročito malim i srednjim, još uvijek je teško pristupiti i iskoristiti nova rješenja. Ovaj je program osmišljen kako bi riješili taj nizak stupanj prihvaćanja novih tehnologija. Na putu smo da isporučimo jedan od najviše obećavajućih i najpotrebnijih fondova za europsku budućnost“, zaključuje Mlinar.Pet područja u programu Digitalna Europa
- 2,7 mlrd. eura za superračunalstvo
- 2,5 mlrd. eura za umjetnu inteligenciju
- 2 mlrd. eura za računalnu sigurnost
- 700 mil. eura za digitalne vještine
- 1,3 mlrd. eura za široku uporabu digitalnih tehnologija