Europska komisija objavila je smjernice za zaštitu podataka pri razvoju novih aplikacija koje pomažu u suzbijanju koronavirusa.

Razvoj takvih aplikacija i njihovo prihvaćanje među građanima može znatno pomoći pri liječenju te biti važan dio strategije za ukidanje mjera ograničavanja i nadopunjavati druge mjere poput testiranja u širim razmjerima.

Međutim, važno je osigurati da građani EU-a mogu u potpunosti vjerovati tim inovativnim digitalnim rješenjima i da ih mogu početi koristiti bez straha. Kako bi se u potpunosti iskoristio potencijal aplikacija za praćenje, potrebno je što veće moguće sudjelovanje građana EU-a. Pravila EU-a koja se odnose na zaštitu podataka, posebno Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR) i Direktiva o e-privatnosti, osiguravaju najstrožu zaštitu povjerenja (tj. dobrovoljni pristup, načelo smanjenja količine podataka, vremenska ograničenja) kako bi takve aplikacije mogle raditi u velikom broju i kako bi bile točne.

Ovim se smjernicama želi pružiti potreban okvir kako bi se jamčilo da su osobni podaci građana u dovoljnoj mjeri zaštićeni i da je invazivnost ograničena pri upotrebi takvih aplikacija. Ove se smjernice nastavljaju na nedavnu Preporuku Komisije o zajedničkom pristupu EU-a primjeni mobilnih podataka i mobilnih aplikacija i popratni paket mjera EU-a za aplikacije za praćenje kontakata, koji su također objavljeni danas. 

Priopćenje za medije dostupno je na internetu, kao i videozapis o funkcijama aplikacija za praćenje.

RELATED LINK(S): Odgovor na pandemiju koronavirusa