Održana 1. Konferencija o sportu u Međimurju pod nazivom “Strateški pristup razvoju sporta”.

U petak i subotu, 14. i 15. 3. 2025., Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA i Međimurska županija u suradnji sa Zajednicom športskih udruga i saveza Međimurske županije, Međimurskim školskim sportskim savezom, Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije i Europe Direct Čakovec organizirala je 1. Konferenciju o sportu u Međimurju pod nazivom “Strateški pristup razvoju sporta”. Konferencija, koja je imala cilj umrežavanja, razmjene znanja i iskustva o aktualnim temama i temama za budući razvoj sporta i bila namijenjena svim dionicima u području sporta u Međimurskoj županiji, održala se u konferencijskoj dvorani Termi Sveti Martin.

Konferencija je organizirana s intencijom okupljanja ključnih dionika iz područja sporta (sportskih klubova, udruga sportske rekreacije, trenera, profesora kineziologije, …) i komplementarnih djelatnosti (zdravstva) te javne uprave zadužene za podršku sportu kako bi se umrežavanjem i raspravama osigurali zaključci za strategiju razvoja sporta Međimurske županije, odnosno definirali najveći izazovi i ponudila rješenja. Također, željela su se razmijeniti znanja i iskustva o aktualnim temama i temama budućnosti u sportu te podići svijest o važnosti sporta (kako natjecateljskog, tako i rekreativnog), a jednako je važno bilo i promicanje tjelesne aktivnosti kao ključne komponente zdravog stila života.

Ova je konferencija dio projekta SESE (Sharing European Sport Excellence), sufinanciranoga putem Erasmus+ programa Europske unije, a kreiranog u svrhu poticanja suradnje među europskim regijama u svrhu suočavanja s problemom tjelesne neaktivnosti. Međimurska županija je partner u projektu, a Javna ustanova REDEA operativno provodi aktivnosti. Cilj SESE-a nije samo promicanje sporta; on ima za cilj poboljšati ukupnu kvalitetu života diljem Europe ponovnim uvođenjem sporta kao ključnog dijela svakodnevnog života kroz model koji se može replicirati i koji regionalne vlasti mogu slijediti kako bi postigle izvrsnost u svojim regijama.

Ideja za ovakvom konferencijom došla je od samih dionika u sportu, kroz diskusije ranije održane u sklopu projekta SESE. S obzirom na to da Međimurska županija teži kontinuiranom poboljšanju kvalitete života stanovništva, podrška sportu i tjelesnoj aktivnosti neupitna je, zbog svih dobrobiti za zdravlje (kako fizičko, tako i mentalno), ali i doprinos razvoju različitih grana gospodarstva, uključujući turizam, te samu prepoznatljivosti regije. Titulom Europske regije sporta za 2022. godinu predanost ovoj temi je dokazana te predstavlja poticaj za daljnje stremljenje izvrsnosti u sportu.

Pozdravne riječi sudionicima na otvaranju konferencije uputio je Josip Grivec, zamjenik župana, koji je istaknuo ulogu ovoga stručnoga skupa u definiranju najvećih izazova i odgovora na njih u funkciji razvoja sporta. „Redovita tjelesna aktivnost temelj je zdravog života, bilo da je riječ o rekreativnom ili profesionalnom sportu. Sport nije samo fizička aktivnost, već i način života koji donosi brojne dobrobiti pojedincima i društvu. Zato je važno promicati kulturu sporta i osvijestiti njegov značaj u svakodnevici“, rekao je zamjenik Grivec.

Ana Kralj iz Javne ustanove za regionalni razvoj Međimurske županije istaknula je važnost strateškog planiranja u sportu kako bi se osigurao ravnomjeran razvoj cijele županije. Uloga je Javne ustanove REDEA, kao regionalnog koordinatora, povezivati i usmjeravati procese koji su ključni za razvoj različitih sektora, uključujući i sport. Ideja za okupljanje na ovoj konferenciji proizašla je iz lokalne sportske zajednice kroz prethodne radionice i rasprave te bi se njome započeo proces strateškog planiranja u području sportu budući da je ova tema, nedostatak strateškog dokumenta i usmjerenja vezanog uz sport u Međimurskoj županiji, aktualna već više od 10 godina. Naglašeno je kako je potreban dokument koji vodi djelovanje u svim područjima, ne samo natjecateljskog sporta, već i sporta u zajednici, rekreaciji općenito, a sve kako bi se društvo pokrenulo. Strateško planiranje omogućava postavljanje jasnih ciljeva i smjera razvoja – gdje smo sada, kamo želimo stići i kako to postići na najučinkovitiji način, uz ograničene resurse. Pritom je ključno uzeti u obzir i infrastrukturu te ljudske potencijale, uključujući stručnjake u sportu. Na kraju, cilj je realno odrediti što se može ostvariti zajedničkim naporima i osigurati sustavan razvoj sporta u Međimurskoj županiji.

Prvog su dana sudionici konferencije imali priliku slušati izlaganje o kategorizaciji sportova Nevena Šavore, direktora Ureda za programe nacionalnih sportskih saveza i razvojne programe iz Hrvatskog olimpijskog odboraProf. dr. sc. Igor Jukić iz Centra za istraživanje i razvoj u sportu govorio je o stručnoj podršci trenerima u lokalnim sportskim zajednicama s ciljem ostvarivanja vrhunskih sportskih rezultata. Uslijedio je razgovor Tomice Jakopeca iz Zajednice sportskih udruga i saveza Međimurske županije Filipom Udeom, hrvatskim gimnastičarskim reprezentativcem, kojim smo dobili uvid u profesionalni život vrhunskog sportaša, a koji zahtijeva puno odricanja, napornog rada i posvećenosti. Na kraju prvog dana svi su sudionici konferencije sudjelovali u razgovorima o strategiji sporta za Međimursku županiju, koji su se odvijali u sljedeća četiri područja: Stanje infrastrukture vs zahtjevi/potrebe; Ljudski potencijali u sportu; Upravljanje i financiranje u sportu; Promocija zdravlja – sport za sve!

Drugog dana konferencije bilo je riječi o promicanju zdravih stilova života, u sklopu kojeg je dr. med. Renata Kutnjak Kiš iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije govorila o multisektorskom pristupu u promicanju zdravog stila života te ulozi Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, a doc. dr. sc. Slaven Krtalić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predstavio projekt Živjeti zdravo i ulogu poslodavaca u promicanju zdravih radnih i životnih aktivnosti. Poduzetnički pristup u sportu prezentirali su Tomica Jakopec (Zajednica sportskih udruga i saveza Međimurske županije) predstavnik obrta Pero Obadić, profesor kineziologije i sportski trener. Na samom kraju uslijedila je praktična radionica digitalnog marketinga za sportske udruge Andrijane Kos Kavran (IT Factory), a Tomislav Hublin (Međimursko veleučilište u Čakovcu) predstavio je zaključke konferencije koji bi mogli biti smjernice na kojima bi se moglo raditi u budućnosti, sve u svrhu razvoja buduće strategije za sport u Međimurskoj županiji.

Konferencija o sportu u Međimurju „Strateški pristup razvoju sporta“ uspješno je okupila ključne dionike i otvorila važna pitanja vezana uz razvoj sporta u županiji. Kroz predavanja i diskusije istaknuta je potreba za izradom strateškog dokumenta koji će usmjeravati daljnji razvoj sporta, od infrastrukture i financiranja do promocije zdravih životnih navika i razvoja ljudskih potencijala u sportu, a identificirani su i ključni problemi te prioritetna područja za djelovanje. Konferencija je bila prvi korak prema sustavnom pristupu i suradnji svih relevantnih sektora s ciljem poboljšanja sportske i zdravstvene slike Međimurja.