Europska komisija danas predlaže ulaganja od 2,7 milijardi eura u 152 ključna projekta u području prometa kojima se podupire konkurentna, čista i povezana mobilnost u Europi.

Time Komisija odlučno radi na ostvarivanju Plana ulaganja za Europu i povezanosti Europe, uključujući nedavni program Europa u pokretu. Odabrani projekti pridonijet će modernizaciji željezničkih linija, uklanjanju uskih grla i poboljšanju prekograničnih veza, uvođenju mjesta opskrbe alternativnim gorivima te primjeni inovativnih rješenja za upravljanje prometom. Riječ je o ulaganju iz Instrumenta za povezivanje Europe, financijskog mehanizma EU-a za potporu infrastrukturnim mrežama, kojim će se potaknuti 4,7 milijardi eura javnog i privatnog sufinanciranja. Tim ulaganjem neće se samo modernizirati europska prometna mreža, već će se i potaknuti gospodarska aktivnost te otvaranje radnih mjesta. Ove godine Komisija iz ukupnog iznosa od 2,7 milijardi eura dodjeljuje 1,8 milijardi eura 15 država članica koje ispunjuju uvjete za potporu iz Kohezijskog fonda [1] radi dodatnog smanjenja infrastrukturnih razlika.

Odabrani projekti uglavnom su usmjereni na strateške dionice europske prometne mreže („osnovna mreža”) da bi se osigurali najviši učinak i dodana vrijednost za EU. Najveći dio sredstava upotrijebit će se za razvoj europske željezničke mreže (1,8 milijardi eura), dekarbonizaciju i modernizaciju cestovnog prometa, razvoj inteligentnih prometnih sustava (359,2 milijuna eura) te uvođenje sustava upravljanja zračnim prometom (ATM) (311,3 milijuna eura).

Odabrane mjere uključuju vodeće inicijative kao što su modernizacija poljske željezničke dionice Białystok-Ełk dulje od 100 km, modernizacija sustava ATM-a u državama članicama EU-a, puno proširenje cestovnog tunela Karawanke koji povezuje Sloveniju i Austriju, razvoj mreža za brzo punjenje električnih vozila u Švedskoj, Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Ujedinjenoj Kraljevini i Italiji.

Svi projekti odabrani su za financiranje u okviru konkurentnih poziva na podnošenje prijedloga od 13. listopada 2016. Zaprimljeno je 349 prijava koje zajedno čine gotovo 7,5 milijardi eura zatraženog sufinanciranja.

Zahvaljujući tome Komisija je mogla odabrati najbolje projekte i zajamčiti ravnomjernu raspodjelu s obzirom na zemljopisni položaj i različite vrste prijevoza. Financijski doprinos EU-a daje se u obliku bespovratnih sredstava, za koje je stopa sufinanciranja između 10 % i 50 % prihvatljivih troškova projekta, ovisno o njegovoj vrsti i pozivu (do 85 % u okviru kohezijske omotnice).

Dodatne informacije

Photo by Stephy Miehle on Unsplash