Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker je pred Europskim parlamentom u Strasbourgu održao svoj govor o stanju u Uniji za 2016. godinu. Iznoseći svoje prioritete za godinu koja je pred nama, predsjednik je izjavio: „Sljedećih dvanaest mjeseci bit će presudno ako želimo ponovno ujediniti Uniju.

Europa je uže koje se sastoji od mnogo vlakana, a funkcionira samo ako svi povlačimo u istom smjeru: institucije EU-a, nacionalne vlade i nacionalni parlamenti. Moramo ponovno pokazati da je to moguće, i to u probranim područjima u kojima su najhitnije potrebna zajednička rješenja. Zbog toga predlažem pozitivan program konkretnih europskih djelovanja za sljedećih dvanaest mjeseci.“ Predsjednik Juncker pozvao je na novi osjećaj hitnosti i jedinstva u odgovorima Unije na potrebe građana: „Moramo ostvariti bolju Europu: Europu koja štiti, čuva europski način života, osnažuje naše građane te pruža obranu i kod kuće i u inozemstvu.“
Nastavljajući se na političke prioritete Komisije, predsjednik Juncker najavio je niz velikih inicijativa:

•    radna mjesta i rast: „Europa mora mnogo ulagati u svoje mlade, u one koji su u potrazi za zaposlenjem i u svoja novoosnovana poduzeća. Danas predlažemo udvostručivanje razdoblja djelovanja Europskog fonda za strateška ulaganja i udvostručivanje njegova financijskog kapaciteta.“
•    povezivanje: „Predlažemo da se do 2020. u svako europsko selo i svaki grad uvede besplatan bežični pristup internetu oko glavnih središta javnog života.“
•    autorska prava: „Želim da novinari, izdavači i autori budu pošteno plaćeni za svoj rad, bilo da rade u studiju bilo u svom dnevnom boravku, bilo da je njihov rad dostupan na internetu bilo izvan njega, bilo da se objavljuje pomoću kopirnog aparata bilo komercijalnom hiperpoveznicom na webu.“
•    unija tržišta kapitala: „Gospodarstvo koje gotovo u potpunosti ovisi o bankovnim kreditima loše je za financijsku stabilnost. Loše je i za poslovanje, u što smo se uvjerili tijekom globalne financijske krize. Sada moramo hitno ubrzati rad na uspostavi unije tržišta kapitala. Komisija će vam danas iznijeti konkretan plan djelovanja u tom području.“
•    migracije: „Danas pokrećemo ambiciozan Plan ulaganja za Afriku i susjedstvo kojim bi se mogla prikupiti ulaganja u vrijednosti od 44 milijarde eura. Taj bi iznos mogao dosegnuti 88 milijardi eura ako se priključe i države članice.“
•    sigurnost: „Svoje ćemo granice štititi novom Europskom graničnom i obalnom stražom. Želim da se na bugarskim vanjskim granicama rasporedi najmanje 200 dodatnih graničnih policajaca i 50 dodatnih vozila počevši od listopada.“
•    obrana: „Da bi europska obrana bila snažna, europska obrambena industrija mora biti inovativna. Zbog toga predlažemo da se prije kraja godine uspostavi Europski obrambeni fond kojim će se snažno potaknuti istraživanje i inovacije.“

Govor predsjednika Junckera o stanju u Uniji i inicijative iznesene u njemu doprinos su Komisije neslužbenom sastanku 27 šefova država ili vlada koji se 16. rujna održava u Bratislavi.

Govorom o stanju u Uniji započinje dijalog Komisije s Europskim parlamentom i Vijećem kako bi se pripremio program rada Komisije za iduću godinu. Predsjednik Juncker i prvi potpredsjednik Timmermans danas su uputili pismo namjere predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Schulzu i slovačkom premijeru Robertu Ficu, predsjedniku rotirajućeg predsjedništva Vijeća, u kojem su iznijeli inicijative koje Komisija planira poduzeti u predstojećim mjesecima.
Odobrena verzija govora, pismo namjere i izvješće o tijeku provedbe prioriteta Komisije bit će objavljeni na adresi:www.ec.europa.eu/soteu.
Cijeli transkript govora o stanju u Uniji kako je izgovoren bit će dostupan ovdje.

U četvrtak, 15. rujna od 11 do 12 sati predsjednik Juncker odgovarat će na pitanja o stanju u Uniji koja će mu postavljati tri autora s YouTubea: Laetitia iz Francuske (Le corps La Maison L’esprit), Jonas Ems iz Njemačke (JONAS) i Łukasz Jakóbiak iz Poljske (20m2) u suradnji s organizacijom Debating Europe, agencijom Euronews i YouTubeom. Prijenos će se moći pratiti na EUTubeu.

Photocredit: © European Union , 2016   /  Source: EC – Audiovisual Service